جنت آباد کجاست؟

محله جنت‌آباد همان‌طور که از نامش پیداست در گذشته دارای باغ‌ها و رودهای فراوانی بوده است. این محله غربی شهر تهران دارای آب‌وهوای نسبتاً مطلوبی است که بسیاری را برای سکونت در آن ترغیب می‌کند. بافت محله جنت‌آباد عمدتاً مسکونی است و از لحاظ یافتن خانه مورد نظر خود برای اجاره یا خرید مشکلی نخواهید داشت. آرامش محلی در کنار دیگر ویژگی‌های این محله آن را به محله‌ای مطبوع برای سکونت تبدیل کرده است. دسترسی این محله از  طریق بزرگراه‌های متعددی که آن را احاطه کرده‌اند نیز از دیگر دلایل محبوبیت عام آن است. محله جنت‌آباد به سه قسمت مختلف تقسیم می‌شود که در تشخیص ویژگی‌های مسکونی محله بسیار کاربرد دارد. این محله محبوب خصوصاً در میان متقاضیان خرید خانه؛ دارای امکانات متعدد رفاهی است که برای بسیاری از کسانی که تمایل به سکونت در این محله را دارند، برتری محسوب می‌شود.

در ادامه با سرفصل‌های زیر به بررسی محله جنت‌آباد و ویژگی‌های آن می‌پردازیم:

معرفی محله و پیشینه آن

دسترسی‌ها

امکانات رفاهی محله جنت‌آباد

بخش‌های مختلف جنت‌آباد

وضعیت خریدوفروش مسکن

بررسی رهن و اجاره خانه در جنت‌آباد

معرفی محله و پیشینه آن

محله جنت‌آباد مانند دیگر مناطق غربی تهران در روزگاری نه چندان دور باغ‌های متنوعی داشته و رودهای بسیاری در آن جاری بوده است. این محله که در شهرداری منطقه ۵ تهران قرار دارد، به واسطه همین ویژگی‌ها امروزه دارای آب‌وهوای مطلوبی است. تنها آثاری که از طبیعت زیبای آن می‌توان امروزه مشاهده کرد، بوستان‌ها و پارک‌های متعدد این محله است. گرچه برخی درختان انار و گیلاس را نیز به طور پراکنده می‌توان در فرعی‌ها و کوچه‌های این محله نیز مشاهده کرد.

بافت محله جنت‌آباد مسکونی است و غالباً بیشتر از آپارتمان‌های نوساز برخوردار است تا خانه‌های ویلایی. خیابان‌های عریض و منظم این محله حاکی از بافت مدرنی دارد که خود ویژگی مطلوبی محسوب می‌شود. محله جنت‌آباد به سه بخش شمالی، جنوبی و مرکزی تقسیم می‌شود و هر یک از این بخش‌ها دارای امکانات و ویژگی‌های متعددی است. خیابان اصلی این محله خیابان جنت‌آباد نام دارد و در جهتی شمالی جنوبی قرار گرفته است. علاوه بر آن خیابان‌های شاهین،۲۰  و ۳۵ متری گلستان، چهارباغ و بلوار لاله از دیگر خیابان‌های معروف و خاص این محله هستند.

محدوده محله جنت‌آباد از غرب به محله شهران، از شمال به ده حصارک، از شمال شرق به محله‌های پونک و چهاردیواری و بزرگراه اشرفی اصفهانی و از جنوب به خیابان آیت‌الله کاشانی منتهی می‌شود. موقعیت قرارگیری محله آن را از سایر مناطق هم‌جوار خود برتر می‌کند زیرا دسترسی بسیار خوبی را به سایر نقاط شهر دارا است.

محله جنت‌آباد یکی از محله‌های شمال غربی و غرب شهر تهران است که در منطقه ۵ شهرداری قرار گرفته و از آب‌وهوای نسبتاً مطلوبی برخوردار است.

دسترسی‌ها

موقعیت محله جنت‌آباد این امکان را به ساکنان آن می‌دهد که به هر نقطه‌ای از شهر دسترسی داشته باشند. وجود بزرگراه‌های متعددی چون بزرگراه همت، بزرگراه شهید باکری، بزرگراه ستاری، بزرگراه نیایش، بزرگراه اشرفی اصفهانی و بلوار آیت اله کاشانی این امر را میسر می‌کند. بلوار لاله نیز در این محله نقشی حیاتی را در دسترسی محلی ساکنان آن دارد.

ایستگاه‌های مختلف تاکسی  و اتوبوس برای افرادی که تمایل به استفاده از وسایل نقلیه عمومی دارند نیز در این محله فراهم شده است. خبر خوش آنکه خط ۴ مترو تهران اقدام به احداث ایستگاه مترو در این محله کرده است که پس از اتمام پروژه ساخت آن شهروندان محله جنت‌آباد  به راحتی می‌توانند از امکاناتش بهره‌مند شوند.

امکانات رفاهی محله جنت‌آباد

توزیع مناسب امکانات شهری در هر منطقه‌ای یکی از اصلی‌ترین نکات برای بررسی آن منطقه خصوصاً برای سکونت است. محله جنت‌آباد نیز از این قاعده مستثنا نیست، در ادامه با امکانات این محله بیشتر آشنا خواهید شد.

مراکز آموزشی

محله جنت‌آباد دارای مدارس در مقاطع مختلف تحصیلی است. بیشترین تعداد این مدارس متعلق به جنت‌آباد شمالی و مرکزی است. بنابراین برای خانواده‌هایی که فرزندان دانش‌آموز دارند این مناطق یکی از بهترین انتخاب‌ها خواهد بود. در کنار مدارس مختلف این محله آموزشگاه‌های متعدد زبان و هنری نیز برای بهره‌مندی ساکنان تأسیس شده است.

مراکز خرید

دو بازار بزرگ میوه و تره‌بار در این محله برای تأمین مایحتاج ساکنان وجود دارد. بازار میوه و تره‌بار جنت‌آباد و بازار میوه و تره‌بار نگین غرب این دو مرکز هستند. علاوه بر آن وجود فروشگاه‌های مختلفی چون افق کوروش و فروشگاه شهروند نیز در این محله به تامین نیازهای روزانه ساکنان در کنار سوپرمارکت‌ها و مغازه‌های بر خیابان می‌پردازند. پاساژ طوبی نیز در این محله یکی از برجسته‌ترین مراکز خرید آن است.

مراکز درمانی

محله جنت‌آباد دارای یک بیمارستان و تعدادی درمانگاه است. بیمارستان عرفان در این محله به شهروندان در حال خدمت‌رسانی است. علاوه بر آن درمانگاه‌های شبانه‌روزی جنت‌آباد، ایلیاد و ایران پارس نیز در اختیار ساکنان این محله هستند. محله جنت‌آباد از نظر وجود داروخانه نیز از استاندارد مناسبی برخوردار است و در هر ساعت شبانه‌روز می‌توانید به یکی از داروخانه‌های کشیک محله مراجعه کنید.

مراکز تفریحی

اغلب مراکز تفریحی این محله را بوستان‌ها و پارک‌های آن تشکیل می‌دهند. بوستان‌هایی چون بوستان بهاره، بوستان میلاد و بوستان شبنم از شاخص‌ترین آن‌ها است. در جای‌جای این محله می‌توان بوستان‌ها و پارک‌های کوچک و بزرگی را یافت که برای تفریح و وقت‌گذرانی مورد مناسبی هستند.

وجود امکانات رفاهی در محله جنت‌آباد در حد استاندارد و مطلوب از ویژگی‌های مثبت آن و دلیل تقاضای بالای سکونت در این محله است.

بخش‌های مختلف جنت‌آباد

محله جنت‌آباد همان‌طور که گفته شد از سه بخش شمالی، مرکزی و جنوبی تشکیل شده است که در ادامه با آن‌ها بیشتر آشنا خواهید شد.

جنت‌آباد شمالی

جنت‌آباد شمالی در قسمت شمالی و بالایی این محله واقع شده است و محدوده آن از شمال به سیمون بولیوار و از جنوب به بزرگراه شهید آبشناسان منتهی می‌شود. از غرب نیز به بزرگراه شهید باکری و  از شرق به خیابان میلاد می‌رسد. بزرگراه شهید آبشناسان به عنوان مرزی میان قسمت شمالی و مرکزی محله جنت‌آباد قرار گرفته است. جنت‌آباد شمالی دارای آب‌وهوای مطبوع‌تر و بوستان‌های بیشتری نسبت به دو رقیب خود است. همچنین آرامش محلی و خیابان‌هایی عریض‌تر و زیباتر نیز نسبت به دیگر نقاط محل دارد.  خیابان‌های اصلی جنت‌آباد شمالی شامل خیابان‌های گلستان غربی و شرقی، ایران‌شهر و بلوار انصار المهدی می­شود. تعداد مدارس در این منطقه و محدوده مرکزی از منطقه جنوبی محله بیشتر است. مجاورت با بازار گل و گیاه غرب تهران نیز از دیگر ویژگی‌های این منطقه است.

جنت‌آباد مرکزی 

همان‌طور که از نام آن پیداست جنت‌آباد مرکزی بخش میانی این محله را تشکیل می‌دهد. در شمال این منطقه بزرگراه شهید آبشناسان و در جنوب آن نیز بزرگراه شهید همت وجود دارد. خیابان شاهین شمالی، مخبری و شانزده متری اول و دوم از جمله خیابان‌های معروف و شاخص این منطقه هستند. جنت‌آباد مرکزی نیز از لحاظ برخورداری از فضای سبز در رتبه استاندارد و مطلوبی قرار دارد.

جنت‌آباد جنوبی

جنت‌آباد جنوبی بیشتر به خیابان‌ها و کوچه‌های عریض و منظم خود در میان مردم معروف شده است. این منطقه  از شمال به اتوبان همت، از جنوب به خیابان آیت‌الله کاشانی، از شرق به خیابان شاهین جنوبی و از غرب نیز به اتوبان باکری محدود می‌شود. از خیابان‌های شاخص این منطقه می‌توان به بلوار لاله، میدان چهارباغ و خیابان شاهین جنوبی اشاره کرد. در این منطقه شاهد وجود مجتمع‌های تجاری و مراکز خرید بیشتری در مقایسه با دو بخش دیگر هستیم. در مقابل میزان فضای سبز این منطقه نیز از دیگر مناطق محله جنت‌آباد کمتر است.

محله جنت‌آباد از سه بخش شمالی، مرکزی و جنوبی تشکیل شده که هر کدام دارای ویژگی‌های و امکانات متنوعی هستند.

وضعیت خریدوفروش مسکن

به دلیل مسکونی بودن محله جنت‌آباد بازار خریدوفروش مسکن در آن از رونق مناسبی برخوردار است. همیشه می‌توان متقاضیان خرید یا فروش ملک مسکونی را در بازار املاک آن مشاهده کرد. ویژگی‌های محله نیز در افزایش تقاضا برای سکونت در آن بی‌تأثیر نیست. جنت‌آباد از جمله محله‌های مسکونی با قیمت متوسط روبه بالا در شهر تهران است. از این رو برای خرید خانه با قیمت مناسب باید اشراف کاملی به بازار مسکن آن داشته باشید.

به دلیل تقسیمات موجود در محله جنت‌آباد قیمت‌های خریدوفروش ملک نیز در هر یک از بخش‌های شمالی، مرکزی و جنوبی آن متفاوت است. این امر به ویژگی‌های بافت هر منطقه و امکانات آن وابسته است. لازم به ذکر است که بیشترین میزان خریدوفروش ملک‌های مسکونی در این محله شامل آپارتمان‌ها می‌شود. بر همین اساس متوسط قیمت خرید آپارتمان در جنت‌آباد شمالی در حدود ۱۷ تا ۲۲ میلیون تومان و حتی بیشتر به ازای هر مترمربع است. آپارتمان‌های محله جنت‌آباد با توجه به سن بنا، متراژ، موقعیت ملک و مشخصات ساختمان تعیین قیمت می‌شوند. در جنت‌آباد مرکزی نیز برای خرید هر مترمربع آپارتمان باید بودجه‌ای در حدود ۱۵ تا ۲۵ میلیون تومان در اختیار داشته باشید. در جنت‌آباد جنوبی نیز به همین ترتیب واحدهای آپارتمانی از قیمتی در حدود متری ۱۷ تا ۲۱ میلیون تومان به طور متوسط برخوردارند.

 

با توجه به تعداد بالای واحدهای مسکونی این محله توصیه می‌شود جستجویی گسترده را بر اساس بودجه‌ای که در اختیار دارید، انجام دهید. برای این کار علاوه بر تحقیقات میدانی می‌توانید از امکانات سایت‌های معتبر خریدوفروش ملک منطقه نیز بهره‌مند شوید.

بررسی رهن و اجاره خانه در جنت‌آباد

وقتی محله‌ای مانند جنت‌آباد متقاضیان بالایی برای خرید مسکن داشته باشد، عموماً بازار اجاره املاک مسکونی نیز در آن رونق مطلوبی دارد. در این محله با توجه به متنوع بودن سازه‌های مسکونی و متراژهای مختلف آن تقریباً با هر بودجه‌ای می‌توان ملک مورد نظر خانواده را پیدا کرد. هزینه‌های اجاره محله جنت‌آباد نیز در دسته‌بندی متوسط رو به بالا نسبت به سایر مناطق مسکونی شهر قرار می‌گیرد.

برای اجاره آپارتمان در جنت‌آباد جنوبی نیاز به حداقل ودیعه ۲۰ میلیون تومانی و اجاره ماهیانه‌ای در حدود ۳ میلیون تومان برای آپارتمان‌های زیر ۱۰۰ مترمربع خواهید داشت. رهن کامل آپارتمان نیز در این محدوده در حدود ۲۰۰ میلیون تومان به ازای هر ۱۰۰ مترمربع آپارتمان است.

توجه داشته باشید که تعداد بالای آپارتمان‌های نوساز این منطقه در افزایش قیمت‌های اجاره ملک تأثیر بسزایی دارند. بنابراین برای اجاره آپارتمانی ارزان‌تر در محله جنت‌آباد بهتر است سراغ آپارتمان‌های چند سال ساخت آن بروید. متوسط قیمت رهن کامل در جنت‌آباد مرکزی در حدود ۱۵۰ میلیون تومان به ازای هر ۷۰ مترمربع، واحد زیر ۱۰ سال است. این مبلغ برای جنت‌آباد شمالی به حداقل ۱۲۰ میلیون تومان رهن کامل به ازای هر ۷۰ مترمربع می‌رسد. توصیه می‌شود با توجه به مبالغ بالای اجاره ماهیانه در این محله، در صورت امکان جستجوی خود را روی واحدهای رهن کامل که تعدادشان کم نیست متمرکز کنید.

محله جنت‌آباد از نظر قیمت  خریدوفروش و رهن و اجاره آپارتمان در رتبه متوسط رو به بالا نسبت به دیگر نقاط شهر تهران قرار دارد، که همین امر نیز در میزان محبوبیت آن برای سکونت تأثیرگذار است.

محله جنت‌آباد یکی از محله‌های محبوب و خوش‌نام شمال غربی و غرب شهر تهران است. به دلیل باغ­ها و رودهای فراوانی که در گذشته در این محله وجود داشته، امروزه دارای آب‌وهوای مطبوع و طبیعت سرسبزی است. این محله به دلیل عبور بزرگراه‌هایی از میان خود به سه بخش شمالی، مرکزی و جنوبی تقسیم شده است. امکانات رفاهی این محله در حد قابل قبولی است و بیشترین بافت آن را آپارتمان‌های نوساز مسکونی تشکیل می‌دهند. از این رو بازار معاملات مسکن در آن از رونق خوبی برخوردار است. قیمت‌های خریدوفروش و رهن و اجاره مسکن در این محله از میزان متوسط رو به بالایی برخوردار است. علاوه بر آن تنوع متراژهای مختلف و مشخصات بناها امکان سکونت در این محله را با هر میزان بودجه‌ای امکان‌پذیر کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: نظرات در وب سایت منعکس کننده دیدگاه نویسندگان آنها است، و نه لزوما دیدگاه های پورتال وب سایت کتابفروشی. درخواست شده است که از توهین ها، سوگند و بیان عرفانی خودداری شود. ما حق حذف هر گونه نظر بدون توضیحات اطلاع رسانی.

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی علامتگذاری شده اند با *