جاذبه های طبیعی و گردشگری کرمانشاه

جاذبه‌های طبیعی و گردشگری کرمانشاه (1)

کرمانشاه از استانهای غربی کشورمان است. طبیعتی به غایت زیبا و در برخی نقاط بکر و دست نخورده.  آب و هوای نیمه کوهستانی. بخش‌های جنوبی و شرقی استان نسبت به شمال و غرب آن هموارتر است. جاذبه های طبیعی و گردشگری کرمانشاه که در چند نوشته آنها را با همدیگر بررسی می‌کنیم.

تکیه بیگلربیگی

کرمانشاه نیز مانند اکثر شهرهای دیگر یک یا چند محله با بافت قدیمی دارد. در بافت کهن شهر تکیه بیگلربیگی قرار گرفته است. این تکیه در محله قدیمی فیض‌آباد قرار دارد. قدمت این تکیه به زمان قاجار می‌رسد. تکیه بیگلربیگی آیینه‌کاری منحصر به‌ فردی دارد و از این لحاظ در میان تکیه‌های شهر کرمانشاه نظیر ندارد.‌ اگر به سمت غربی حیاط تکیه دقت کنیم، تالار آیینه‌کاری بزرگی می‌بینیم که به حسینیه معروف است. تزئینات عالی و کتیبه‌های آن مربوط به دوران مظفرالدین شاه است. در دو طرف دیگر تالار، اتاقی با مساحت زیاد وجود دارد که مهمانخانه بیگلربیگی است. اسناد قدیمی مربوط به خانواده بیگلربیگی در موزه به نمایش گذاشته می‌شوند.

جاذبه های طبیعی و گردشگری کرمانشاه
تکیه بیگلربیگی کرمانشاه

هجیج

به جرات می‌توان گفت زیباترین منطقه کرمانشاه و شاید ایران، اورامانات است. هجیج از روستاهای هورامان طبیعت بکر و کم نظیری دارد. جریان آب رود سیروان در کنار روستا تصاویر شاهکاری را خلق کرده اند. طبیعت بکر هجیج و روستاهای اطراف آن دیدنی و شگفت انگیز هستند. با کمی طی فاصله روستا و طی کرد جاده، یکی از کم نظیرترین تصاویر طبیعت را خواهید دید. اگر به پیش بریم در دست چپ جاده غاری را مشاهده میکنیم که قطر دهانه ی آن بیش از ۶ متر است. در تمامی فصول سال از این غار آبی با فشار بسیار بالا در جریان است که از قلب زمین می جوشد و در رودخانه سیروان جاری میگردد.

اجاره روزانه خانه
هجیج

گوردخمه کل داوود

در سه کیلومتری جنوب شرقی سرپل ذهاب گوردخمه داوود قرار گرفته است. بسیار تاریخی است و به دوران مادها یا هخامنشیان برمیگردد. اهالی محلی سرپل ذهاب، این گوردخمه را به نام کل داوود (کل داو) می‌شناسند و طبیعتا می‌تواند صحیح‌تر باشد. این دخمه حفاری شده در دل صخره بزرگی است و با ارتفاع بالا است. ۵ تاقچه و گوری بیضی شکل درون این مقبره قرار دارد. اهل حق که در کرمانشاه هستند در بعضی روزهای به برگزاری مراسم مذهبی در این گوردخمه می‌پردازند.

گوردخمه دکان داوود
گوردخمه دکان داوود

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: نظرات در وب سایت منعکس کننده دیدگاه نویسندگان آنها است، و نه لزوما دیدگاه های پورتال وب سایت کتابفروشی. درخواست شده است که از توهین ها، سوگند و بیان عرفانی خودداری شود. ما حق حذف هر گونه نظر بدون توضیحات اطلاع رسانی.

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی علامتگذاری شده اند با *